ראש העין הינה עיר שקמה מוקפת שטחים פתוחים. שטחי העיר מהווים בין השאר בית גידול למגוון רחב של חיות בר (יונקים, עופות, זוחלים, דו-חיים וחרקים). עם הזמן התפתחה העיר מזרחה ודרומה והקרבה של תושבי העיר לחיות הבר המתגוררים באותם שטחים הלכה וגברה. מפגשים יום יומיים עם חלק מבעלי החיים נראים לנו טבעיים לחלוטין אך קיימים גם בעלי חיים אשר המפגשים איתם הם נדירים יותר וגורמים לעיתים לבהלה בקרב הציבור שלא לצורך.

הכרת בעלי חיים הללו ולימוד תכונותיהם יביאו להבנה כי במקום להירתע מהם חובתנו לכבד ולהגן עליהם אחרת ייעלמו חלילה מנוף עירנו.

בכל פנייה הקשורה לנושא חיות בר ניתן לפנות למוקד 106 ו/או למוקד משרד ההגנה על הסביבה *6911

אם אתה אוהב אותי , אל תאכיל אותי –

בבני אדם קיים דחף מולד, להגיש מזון לבעלי חיים אולם, מתן מזון לחיות בר עשויי להוות טרגדיה עבורם. בעולם וגם בישראל  מתועדים מספר רב שלמקרים הזנת חיות בר עשויה להיות קטלנית ולא מתאימה לבעלי החיים ולפגוע בהם בפני עצמה. אולם, הנזק העיקרי שנגרם הינו ההשפעה האקולוגית שמובילה לכך שחיות הבר נעשות תלותיות במזון שמקורו אינו טבעי ולפיכך משנות את אורח החיים הטבעי שלהם. הזנת חזירי בר למשל עשויה להפחית פחד טבעי שיש לחיות אלו ולגרום להן לשוטט בשטחים בנויים. מכיוון שאלו חיות גדולות שעשויות לפגוע באדם במצבים קיצוניים ועשויות לגרום לתאונות דרכים או מטרד , תופעה זו אינה רצויה ובסופו של דבר הקורבן הופך להיות החזיר עצמו ! דוגמא נוספת הינה הזנה של יאוריות מצריות שמקרבת אותן לאזורים בנויים וחושפת אותן לפגיעה מסכנות הקיימות בסביבה עירונית כדוגמת תאונות דרכים.

יש לציין שמקרים רבים גם הזנה שאינה מכוונת לחיות בר עשויה להשפיע עליהם למשל כאשר מאכילים חתולי רחוב. קיפודים למשל, נמשכים לפינות האכלה של החתולים ולפיכך רבים מהם סובלים מהשמנת יתר וממחלות מדבקות המועברות להם מקיפודים אחרים ומחתולים עקב החיכוך הקיים במקום בין האוכלוסיות.

כמו כן שמירה על היגיינה ופינוי מסודר של פסולת מזון חשוב מאוד למניעת מתן משאבי מזון לא רצויים לחיות הבר. אנא  שמרו על הניקיון בסביבה העירונית ובטבע.